Anasayfa » Genel » 5. Sınıf Matematik Geometrik Kavramlar, Çizimler, Açılar Test

5. Sınıf Matematik Geometrik Kavramlar, Çizimler, Açılar Test

5. Sınıf Matematik Geometrik Kavramlar, Çizimler, Açılar Test

5. sınıf öğrencilerinin en çok zorlandığı konulardan biri olan 5. Sınıf Matematik Geometrik Kavramlar, Çizimler, Açılar hakkında yeni nesil beceri temelli çalışma sorularını sizler için sıraladık. 5. Sınıf Matematik Geometrik Kavramlar, Çizimler, Açılar testlerine ulaşmak için “Sınava Başla” butonuna tıklamanız yeterli.

5. Sınıf Matematik Geometrik Kavramlar, Çizimler, Açılar Yeni Nesil Test Soruları

  • Yeni nesil beceri temelli olan çalışma sorularımız uzman kişiler tarafından hazırlanmıştır.
  • Sınav süresi toplam 25 dakikadır.
  • Soruların detaylı konu anlatımlı cevapları mevcuttur. Farklı çözüm tekniklerin kullanıldığı bu cevaplar soruları cevapladıktan sonra otomatik olarak karşınıza çıkmaktadır.
  • Sınav sonunda görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.
/12
0 oylar, 0 ort
5

BAŞARILAR!


Oluşturuldu

5. SINIF MATEMATİK GEOMETRİK KAVRAM VE ÇİZİMLER -AÇILAR TEST-1

1 / 12

Resimdeki gibi yüzeyi birim karelerle ayrılmış olan bir masada oturan dört öğrenci, kendi bakış açılarına göre silindirin, küpe göre
bulunduğu noktanın konumunu söylemektedirler. Hangi öğrencinin söylediği konum yanlıştır?

2 / 12

Aşağıdaki doğrulardan hangi ikisi birbirine göre paralel doğrulardır.

3 / 12

Aşağıdaki verilenlere göre, KL ışını açının bir kolu olmak üzere, K noktası kaç tane nokta ile birleşirse dar açı olur?

4 / 12

Aşağıdaki hangi iki nokta birleşirse, AB doğru parçasına eşit olur?

5 / 12

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi a doğru parçası, Kuzey ucu sabit, güney ucu I. numaralı konuma getiriliyor. Buna göre, b doğru parçasının Güney ucu sabit kalarak, Kuzey ucu kaç numaralı konuma getirilirse, iki doğru parçası da paralel olur?

6 / 12

Dikdörtgen şeklindeki bir kağıt önce I. şekildeki gibi noktalı yerlerden ok yönünde ortadan ikiye katlanıyor. Sonra II numaralı şekilde olduğu gibi tekrar noktalı yerden ok yönünde ortadan ikiye katlanıyor.  En sonunda III. şekildeki haline gelen kağıt, noktalı yerlerden kesilip atılıyor. Kalan kağıt tekrar açıldığında oluşan çokgen kaç kenarlıdır?

7 / 12

Şekilde verilen 10 tane doğru parçasından kaç tanesi birbirine eşittir?

8 / 12

Şekilde verilen M noktasının 1 birim sağ ve 6 birim aşağısına bir A noktası konuyor. Yine M noktasının 3 birim soluna ve 8 birim aşağısına da B noktası konuyor. AB noktaları birleştirilip AB doğru parçası elde ediliyor. Buna göre, M noktası hangi nokta ile birleşirse, AB doğru parçasına paralel olur?

9 / 12

Şekilde verilen yelpaze tam açılmış ve en dıştaki iki çubuk arası 120°lik bir açı oluşmuştur. Yelpazede yan yana bulunan her iki çubuk arasındaki tüm açılar birbirine eşittir. Bu yelpazedeki ilk çubuk ile son çubuk arasındaki açının dar açı olması için bu yelpazenin sonundan en az kaç çubuk çıkartılmalıdır?

10 / 12

Resimde görülen kepçenin bazı mekanizmaları kabin içindeki K ve L kutularındaki kollarla sağlanmaktadır. Kolların hareket yönleri ve işlevleri şöyledir:
*K kutusundaki kolu a yönünde hareket ettirildiğinde kepçenin Y köşesindeki açı büyüyor, b yönünde hareket ettirildiğinde ise açı küçülüyor.
*L kutusundaki kolu a yönünde hareket ettirildiğinde kepçenin Z köşesindeki açı küçülüyor, b yönünde hareket ettirildiğinde ise açı büyüyor.
Kepçe resimdeki konumunda iken Y ve Z köşesindeki açılar dik açıdır. Operatör, Y köşesindeki açının dar açı, Z köşesindeki açının ise geniş açı olması için K ve L kutularındaki kolları hangi yönde hareket ettirmelidir?

11 / 12

Bir duvar saatinde akrep ile yelkovan bir gün boyunca kaç defa dik açı oluştururlar?

12 / 12

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 53%

0%

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
  1. Eylül ÇAĞLIKASAP dedi ki:

    çok güzel olmuş sorula çok güzel devamını gelsin lütfen bu soruları çözmediysen hemen çözmeni tavsiye ediyorum bu arada yorum bırakmayı unutma

  2. Hande dedi ki:

    Sorular çok güzel olmuş

Yorum Yaz